Eerlijk waar: ze zijn belangrijk voor ons ecosysteem, want:
- Vliegen bestuiven planten. Dus ook fruit- en groentegewassen; heel nuttig voor de boer.
- Vliegen eten alles wat aan het rotten is. Om zo afval af te breken wat verspreiding van ziekten voorkomt.
- Vliegen zijn een belangrijke voedselbron voor vogels, vleermuizen en reptielen.
Toch wil je die vliegen niet in huis hebben. Horren helpen, maar er glipt er altijd wel eentje naar binnen. En wat dan?
Vliegen vangen met de hand
Vliegen vangen en daarna buiten vrijlaten is de duurzame manier om met deze nuttige beestjes om te gaan. Dus, wat doe je als je van deze indringer af wilt, zonder met een spuitbus de vlieg, jezelf en de planeet te vergiftigen met chemicaliën? Of de vlieg dood te slaan met een smerige vlek tot gevolg? Vangen met de hand, natuurlijk!
De sleutel tot succes ligt in geduld en precisie. Wacht tot de vlieg ergens in je buurt is geland. Beweeg dan je geopende hand héél langzaam in de richting van de vlieg. Zorg ervoor dat je geen plotselinge beweging maakt, die de vlieg alarmeert. Wanneer je dichtbij genoeg bent (ongeveer 10 cm) ga je supersnel met je hand naar de vlieg en sluit je die om de vlieg te vangen. Zorg ervoor dat de holte van je hand gesloten is, zodat de vlieg geen kans heeft om te ontsnappen. Steek je hand buiten het huis, open hem, en zie hoe de vlieg in verwarde toestand wegvliegt. Pas wel op dat die niet weer naar binnen vliegt.
Een beetje oefening is wel nodig, en in het begin zullen best een paar vliegen ontsnappen of per ongeluk doodgaan. Maar met deze techniek zul je versteld staan hoe goed je van de vliegen kunt afkomen, zonder chemicaliën of doodslaan.
Hoe werkt het
Vliegen hebben een supersnelle reactie, wel vijf tot tien keer zo snel als een mens. Ze kunnen superkorte bochtjes draaien en zo wegkomen van hun bedreiger (in dit geval je hand). Hoe kan het dan, dat je langzaam je hand naar ze toe kunt bewegen (tot de laatste 10 cm) zonder dat ze dit zien?
Dat komt doordat vliegen veel sneller waarnemen dan mensen. Wat voor ons een langzame beweging van de hand is, is voor de vlieg iets dat stil lijkt te staan. Tot je supersnel je hand naar ze toe beweegt. De vlieg moet dan nog reageren en opstijgen. En kan dan niet ver genoeg wegkomen om je hand te vermijden.
Maar ook als mens, heb je een vertraging als je plotseling je hand snel naar voren beweegt. In een onbewuste reflex beweeg je je arm eerst een klein stukje achteruit voordat die naar voren gaat. Hierdoor kun je de vlieg net missen. Door te focussen kun je deze reflex onderdrukken en snel genoeg zijn.
Vergeet niet: Oefening baart kunst! Met wat geduld en precisie word je al snel een expert. Klaar om van elke vlieg af te komen, met respect voor het milieu. En wie weet, misschien vind je het zelfs wel leuk. En kun je je vrienden versteld laten staan, met iets wat jij alleen kunt.
Vergeet alleen niet je handen te wassen nadat je de vlieg(en) hebt buitengezet.
Het zijn en blijven vieze beestjes.