Gosse Jongstra: Stroomopwaarts

Columnist Gosse Jongstra heeft enorm genoten van het V.IJ.F Festival langs de IJssel.

Interessant? Deel het artikel

Foto: Bram de Smidt
Foto: Bram de Smidt

‘Wie tegen de stroom in gaat, komt bij de bron.’ Een tegeltjeswijsheid. Zoiets kost moeite, maar je bereikt wel iets speciaals. In de Franse Alpen ging ik ooit op zoek naar de bron van een bergbeek. Dat werd een prachtige wandeling met klauterpartijen. Met de nodige schrammen, soms buiten adem zijn, gladde wanden trotserend, kwam ik bij de bron.

Mijn inspanningen werden beloond. Ik zag op de verstilde plek water uit de grond borrelen. Eerst zag ik één kleine bron. Hoe langer ik rondkeek, des te meer plekjes ik ontdekte, waar water naar buiten sijpelde. Samen vormden ze een klein stroompje. Vissen weten al lang hoe het stroomopwaarts is. Hoog bovenin werken ze aan nageslacht. Werken? Geen idee hoe vissen dat beleven.

Het festival V.IJ.F. gaat ook stroomopwaarts. Het Vitaal IJssel Festival. In 2023 begonnen in Herxen en vorig jaar in Wijhe. Van 20 tot 22 juni a.s. verder stroomopwaarts in Olst. Daar ontmoet het festival Muziek achter de Diek. En samen maken ze er een groot spektakel van. Er valt wat te vieren aan de boorden van de IJssel. Het nieuw ingerichte terrein achter Abbott, bij het pontveer, wordt geopend. De Olster Harmonie bestaat honderd jaar. Het is de langste lichte avond van het jaar. En de IJssel stroomt nog steeds. Vorig jaar nogal uitbundig en hoog, waardoor Muziek achter de Diek onder water bleef. Dit jaar staat het water zo laag, dat je bijna door de IJssel kunt lopen. Festivalbezoekers houden droge voeten.

Het programma ziet er spannend uit. Met activiteiten voor alle leeftijden. Op twee podia muziek- en theatervoorstellingen; er zijn kunstworkshops; de première van de jubileumcompositie, speciaal geschreven voor de Olster Harmonie. Je kunt er terecht van vroeg tot laat. Reserveer die dagen in je agenda. Hou deze krant in de gaten voor het programma.

Waarom verhuist het festival V.IJ.F eigenlijk elk jaar stroomopwaarts? Volgend jaar verder omhoog en in 2027 eindigend in Deventer. Zou het symbolisch zijn voor de positie van Kunst in de maatschappij. Het wordt steeds moeilijker om kunst- en cultuurprojecten in de benen te houden. Kunst is een gemakkelijke bezuinigingspost. Dat het V.IJ.F en Muziek aan de Diek lukt, dat ze wel stroomopwaarts gaan, geeft aan hoe gemotiveerd de organisatoren zijn. Zij overtuigden gemeente, provincie en enkele fondsen hoe uniek dit festival is.

Ik vind het jammer er niet bij te zijn. Die periode zwerf ik veel hoger stroomopwaarts. Op zoek naar de bron van de IJssel. Zal ik daar een flesje in het water gooien? Met een briefje erin? Opdat die rond 21 juni aanspoelt op het strandje naast de pont. Wat zal ik erop schrijven. Wie met de stroom meegaat, verdwijnt in de zee? Weer zo’n tegeltjeswijsheid. Ik zou zeggen: Laat u meestromen op de golven van alle kunst- en cultuuruitingen langs de IJssel. Dat voelt als stroomafwaarts?

Best lekker en relaxed toch.

©Arend- Jan Loozeman

Word supporter van HierinSalland

HierinSalland is voor, maar ook van Salland. Word supporters en ondersteun ons. Door mee te doen of met een kleine bijdrage.

Interessant? Deel het artikel

Meer over

Blijf op de hoogte

Abonneer je op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Om de twee weken verloten we onder de abonnees om en om een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch en de biologische Supermarkt in het Bos van Kleinlangevelsloo, beiden in Raalte. Bekijk de spelregels.

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Blijf op de hoogte

Abonneer je op onze nieuwsbrief en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Iedere maand verloten we onder de abonnees een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch in Raalte. Bekijk de spelregels.

Ook interessant

Sorry, geen nieuws gevonden