In de nazomer van 2025 komt Club Kristall naar het Holstohus in Olst, een indringende en ontroerende theatervoorstelling waarin waargebeurde verhalen centraal staan van artiesten in Nederland vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Met zang, sketches en monologen nodigen theatermakers Quirine Smit en Robbert Jan Proos het publiek uit om te duiken in het bruisende uitgaansleven van 1939 — maar ook om stil te staan bij morele dilemma’s en levenskeuzes onder een bezetting.
In de voorstelling klinken tedere liefdesliedjes, vermakelijke sketches en theatrale monologen. De deelnemers vragen zich af: kun je, en mag je, blijven spelen onder een regime dat je identiteit, je kunst of zelfs je bestaan bedreigt? Hoe ver kun je gaan? En wat kost het — moreel, persoonlijk of zelfs voor je leven?
Smit en Proos baseren hun werk op uitgebreid onderzoek, onder meer via cabaretarchief Zwarte Kat (Richard van Bilsen). Zij brachten een vergeten lijst aan het licht met 194 namen van artiesten die omkwamen of niet verder konden werken door de oorlog. In Club Kristall geven zij deze mensen en hun werken opnieuw stem.
“Met deze muziekvoorstelling werd voor mij bevestigd hoe waardevol het is om comedy te combineren met verdieping. Het raakt een belangrijk actueel thema en laat zien hoe cabaret kan verbinden en verrijken.”
— Jeroen Pater, Artistiek Directeur Utrecht International Comedy Festival
In eerdere uitvoeringen werd Club Kristall gespeeld op het Utrecht International Comedy Festival en in theaters in Utrecht. De première was op 4 mei 2025 in het Schiller Theater, in coproductie met Quirine Smit.
De voorstelling is ambitieus én compact: ongeveer 75 tot 80 minuten lang, zonder pauze. Dankzij de combinatie van muziek, spel en historisch materiaal blijft het geheel toegankelijk én treffend.
Praktische informatie
- Tekst & spel: Quirine Smit en Robbert Jan Proos
- Muziek & arrangement: Marit Thus
- Eindregie: Olaf van de Ven
- Wanneer: 30 oktober 2025
- Locatie: Holstohus, Olst
- Entree: € 7,50 voor NUT-leden, € 10,- voor niet-leden (excl. Servicekosten, incl. koffie/thee)
Met Club Kristall krijgt het publiek niet alleen een theateravond voorgeschoteld, maar een reflectie op kunst, moed en herinnering. Deze voorstelling nodigt uit om niet alleen te kijken, maar te voelen mee te denken — en stil te staan bij de stemmen die we anders zouden vergeten.
Website ut Huus
Website NUT Olst- Wijhe