Verantwoordelijk politici van de Olst-Wijhese coalitie hadden de ontwikkeling van De Noordmanshoek nog vakkundig de nek omgedraaid. Van dat andere burgerinitiatief om van het Kerkplein in Olst een sociaal en natuurlijk plein te maken hebben ze de handen afgehouden. Dus kon zondag een brunch voor 100 mensen gehouden worden op het nieuwe duurzaam ingerichte plein. Rondom allemaal biologisch geteelde bomen en struiken. In het midden nog altijd ruimte voor de kermis en dus ook voor een grote multiculturele brunch. Want duurzaamheid is niet alleen biologische keuzes maken, het is ook werken aan een fijne sociale omgeving.
Die sociale omgeving die het Kerkplein nu moet worden, is heel nadrukkelijk ook ingericht om er nieuwkomers te ontmoeten. De tafelgasten kwamen uit Olst, een belangrijk deel ervan was Olstenaar waar vandaan dan ook het dorp binnengewaaid, bijvoorbeeld omdat ze elders een oorlog ontvluchtten.
Bekend maakt bemind is het adagium, en daarom was het tijdens de brunch vooral de bedoeling een praatje te maken met de persoon waar je toevallig naast kwam te zitten. Het eten kwam uit even zovele windstreken. Op het podium was zang uit Olst, dans uit de Balkan en mime uit Oekraïne te zien. “Duurzaam is gezond en sociaal, een inclusieve samenleving’’, aldus kartrekker Gerrie Herbst-Verkerk van het burgerinitiatief.
Deze manier van multicultureel eten ga je in Olst-Wijhe overigens vaker meemaken. Onder de titel ‘de reistafel’ zijn al meerdere eettafels ergens in een particuliere huiskamer georganiseerd. Een gastheer of -vrouw nodigt dan liefst voor hem of haar onbekende mensen uit voor een gezellig avondje eten. HierinSalland is daarbij betrokken en ontwikkelt kansen om de reistafel ook naar de rest van Salland te krijgen. Wie het wel ziet zitten gasten te ontvangen kan zich aanmelden via info@hierinsdalland.nl. Je wordt ondersteund in de organisatie.
Duurzaamheid is trouwens ook circulair. Daarom is er door de mensen achter de herinrichting van het kerkplein een wisseltrofee bedacht. Die ging naar de Protestantse Kerk, bestuurders Herman Menkveld en Rob Bakker kregen de wijze uil overhandigd, houtbewerkt uit een van de oude kastanjes die moesten wijken voor de renovatie. Maar echte kastanjes waren dat niet. Ze waren zo geënt dat ze geen vrucht droegen, want die vallen allemaal maar op je auto… Dat soort gekkigheid kom je op het huidige plein niet meer tegen.
Robert Jan Leerink was de huisfotograaf