KNNV Uitgeverij heeft het goede seizoen uitgekozen om met twee tuinboeken op de markt te komen: ‘van tegeltuin naar jungle’ en ‘minibos in je tuin’. Want als je wat met je tuin wil, dan is het er nu de tijd voor.
‘Van tegeltuin naar jungle’ is geschreven voor Katja Staring. In het boek tref je heel praktische tips hoe je tegels uit je tuin kunt vervangen voor een prachtige groene tuin. Er zijn veel argumenten die keus te maken. Als je het voor een ander doet: alle achtertuintjes bij elkaar kunnen het grootste natuurgebied van Nederland zijn, waar flora en fauna weer op kracht kunnen komen. Maar als je het voor jezelf doet: een groene tuin gaat hittestress tegen en ga er maar gerust vast van uit dat het de komende zomer weer flink te heet wordt in je achtertuin. Boompjes en struiken geven een natuurlijke schaduw. Zelfs gras regelt schaduw en houdt de bodem koeler. Meer groen in je tuin betekent ook dat het water makkelijker weg kan. Dat ga je steeds vaker hard nodig hebben want door de gemiddelde temperatuurstijging kan de lucht meer vocht vasthouden dus is het langer droog. Maar áls het dan gaat regenen, dan gaat het hard. Een verharde omgeving kan dat water niet kwijt, dus stroomt je straat en je achtertuin onder. Maar niet als je de tegels vervangen hebt voor groen.
Maar je doet het natuurlijk vooral omdat een groene tuin zo veel mooier is dan een stenen achtertuin. Petra Baan heeft het boek van illustraties voorzien, met die tekeningen wordt al wel bewezen hoe veel mooier en groene achtertuin is. En of dat veel werk is? Wel als je gemillimeterd groen wil hebben, maar niet als je er een jungle van maakt. En het werkt dat je er mee hebt: verruil dat dan maar voor een keertje sportschool.
Tip voor gemeentes: zet op gezette tijden een container in woonwijken, waar mensen hun tegels gratis kwijt kunnen als ze er in ruil daarvoor hun tuin vergroenen.
Als je het nu helemaal stoer aan wil pakken, maak je van je achtertuin een minibos. Daan Bleichrodt en Maarten Bruns vertellen stap voor stap hoe je dat aanpakt. Ze leggen uit dat een bos niet een paar bomen bij elkaar is, maar dat een bos bestaat uit bomen, struiken en kruiden. Die vormen samen een ecosysteem, zowel boven als onder de grond.
Zo’n tiny forest is zo’n enorme boost voor de ecosystemen, dat het helemaal geen gek idee zou zijn met wat buren eens te kijken of je de achtertuin kunt samenvoegen, stukje plantsoen van de gemeente erbij, en je hebt de mooiste buurt van dorp of stad.
De auteurs leggen in het boek uit hóe je een minibos aanlegt, maar ze voeren ook Shubhendu Sharma aan, een technicus die zijn baan bij Toyota er voor op gaf om wereldwijd de aanleg van kleine bossen te promoten. Hij deed dat eerst in zijn achtertuin en kwam daar tot de conclusie dat dat eigenlijk overal wel kan. Zijn methode levert al in tien jaar een volgroeid bos op.
De ‘tuin’ hieronder is dezelfde tuin als de afbeelding boven dit artikel.