Wat ben ik jaloers op de gerenoveerde Wechterholt langs de wetering. Er is hierover een artikel geschreven in het Elshofnieuws van september.
Het artikel is van de gemeente en gaat over het verkeersonderzoek door Adviesbureau BonoTraffics. Uit dit onderzoek begrijp ik, dat er alleen maar verkeer rijdt, dat zich keurig aan de regels houdt. Er wordt nauwelijks te hard gereden, als je er tenminste rekening mee houdt dat max. 70 km p uur hetzelfde is als 60 km per uur volgens het bureau.
En het verkeer houdt uitstekend rekening met elkaar en fietsers krijgen voorrang. Ik geloof, dat ik naar de Elshof verhuis, want hier maak ik dit nooit mee. Als wij hier op onze weg met de auto 60 rijden, rijdt er in de kortste keren iemand op onze bumper die soms ook nog eens agressief gedrag vertoont. Er rijden tractoren met aanhangers, die aan beide kanten over het wegdek uitsteken. Ze kunnen elkaar nauwelijks of niet passeren maar ook geen personenauto’s of fietsers.
Toch is de maximale breedte van een voertuig of aanhanger vastgelegd op 2.20 meter, maar natuurlijk gelden op het platteland andere regels en krijgen tractoren en hun aanhang vergunning voor bredere voertuigen. Ook fietsers moeten vér de berm in om deze voertuigen te kunnen ontwijken. Op de fiets maak ik het zelden mee, dat tractoren en auto’s ook maar een centimeter uitwijken of snelheid minderen.
Het is altijd uitkijken dat je geen wijde kleren aantrekt om maar niet aan zo’n voertuig te blijven hangen. En toch gebeuren er weinig of geen ongelukken, ook niet met fietsers. Hoe kan dat dan? Dat is niet moeilijk te raden. Er rijden gewoon veel minder fietsers, kinderen moeten naar school gebracht worden, die kun je hier toch niet zelf laten fietsen? En met de auto duik ik bij voorbaat zo ver mogelijk de berm in. Dat is geen vriendelijk gebaar naar zo’n tractor, maar gewoon uit zelfbehoud omdat ik uit ervaring weet hoe onbeschoft er vaak wordt gereden.
In het donker kun je maar beter helemaal niet fietsen, want automobilisten zijn sowieso vergeten dat er fietsers bestaan en dus wordt er gewoon niet gedimd. Op de lange rechte wegen betekent dit, dat je auto’s kilometers ver verblindend ziet aankomen, soms zodanig verblindend, dat je beter in de berm kunt gaan wachten tot de auto voorbij is. Dat betekent in de spits in de winter, dat je nauwelijks aan het fietsen komt, want dan komt de volgende auto allang.
Misschien zijn er door het bureau Bono Traffics onderzoeksuitkomsten van verschillende regio’s met elkaar verwisseld. Iedere keer als ik in Rotterdam kom, ben ik verbaasd over het sympathieke gedrag in het verkeer.
Lopend door een niet al te beste wijk sta ik op de rand van het trottoir op de kaart te kijken waar ik heen moet. Het is een grotere verkeersweg en ik sta niet bij een zebrapad. Ik weet nog niet of ik moet oversteken. In de kortste keren stopt een auto voor me en wenkt me met een vriendelijk gebaar, dat ik kan oversteken. Dus steek ik maar over.
Ik denk dat de uitslag van het onderzoek op de Wechterholt verwisseld is met een onderzoek in een achterstandswijk in Rotterdam.
Leonieke Kruit






