Nu ik opa ben denk ik andermaal na over hoe je een kind leert praten. Bewust: een beetje netjes Nederlands praten en niet vloeken. En onbewust: toen ik me zelf laatst op een filmpje terug zag (vroeger maakte je wel eens een foto, nu maak je wel eens niet een foto) hoorde ik me zeggen: “Oh wat is het vandaag mooi weer. Mooi weer is het vandaag hè? Zin in een stukje wandelen, zullen we een stukje gaan wandelen?” Waarom ik alles twee keer zeg? Omdat het kleine jochie van nog geen jaar oud niet reageert op wat ik zeg. Die weet nog niet wat mooi weer is, die maakt dat allemaal nog voor de eerste keer mee. En hij vond de kippen voor het raam ook veel belangrijker dan opa die hem iets in het oor brabbelde.
Toen ik pappa was, had ik het er maar druk mee. Mijn kleinzoon heb ik een dag in de week. Dus nu kan ik me verdiepen in zo’n taalvraag. En wat blijkt?
Kinderen pikken woorden op uit gesprekken van andere mensen die niet naar hen gericht zijn. Dat koppelen ze aan houding en gedrag van die mensen. Aldus het EOS-Wetenschapsmagazine. Die kwaliteit ontwikkelt zich ongeveer vanaf de leeftijd van 18 maanden, maar die kleinzoon van mij is daar natuurlijk al met elf maanden aan toe. Bij de geboorte zeiden ze al dat ie op mij leek!!!
Dus wat ik te doen heb is hele gesprekken met mijn vrouw voeren als de kleinzoon er is. Nog best een uitdaging in een relatie van bijna vijftig jaar. Op enig moment is het ook allemaal wel gezegd.
Ik las verder in EOS en kwam verdullemies ook informatie tegen over taalontwikkeling bij honden. Die beestjes hebben dus gewoon een taalknobbel. Ze verstaan het baasje gewoon! Onderzoeker Shany Dror leerde een hond namen van hondenspeeltjes, ook dat een kluif een kluif heet. Als Dror dan met een ander in gesprek het woord ‘kluif’ liet vallen, kwam de viervoeter trouw met de kluif aangedribbeld.
Dus ik overweeg nu met mijn vrouw veel over technisch en tactisch inzicht van voetballen te praten, zodat het kleine jochie een goede voorsprong opbouwt op weg naar profvoetballer te worden.
Een heel grote voorsprong, want mijn vrouw is wat hardhorend, in gesprek met haar moet ik alles twee keer zeggen.






