D66 In Raalte vindt dat er kritischer gekeken moet worden naar het gebruik van sociale media door jongeren. Fractievoorzitter Niels Folgers denkt niet dat een verbod de oplossing is, maar vindt wel dat er maatregelen moeten komen om jongeren beter te beschermen. Kinderen Doomscrollen urenlang achter elkaar door filmpjes en berichten op sociale media.
(Lees verder onder afbeelding)

Wat is de reden voor een verbod op sociale media
Nederland denkt na over een verbod op sociale media voor kinderen onder de vijftien jaar, omdat er steeds meer zorgen zijn over de gevolgen van sociale media. Politici en experts maken zich vooral zorgen over de mentale gezondheid van kinderen. Sociale media kunnen verslavend zijn en jongeren kunnen er in aanraking komen met schadelijke content, zoals haatreacties of schokkende beelden. Daarom wil een deel van de Tweede Kamer kinderen beter beschermen tegen deze risico’s. Veel ouders weten ook niet hoe ze het gebruik van sociale media moeten controleren bij hun kinderen. Uit onderzoek blijkt dat een grote meerderheid van de ouders een minimumleeftijd van vijftien jaar steunt. Het kabinet wil daarom onderzoeken of er in Europaregels kunnen komen voor een minimumleeftijd op sociale media. Zo moeten jongeren beter beschermd worden tegen hun online omgeving.
Komt er een verbod op sociale media voor kinderen
Australië voerde in december als eerste land ter wereld een verbod op sociale media in voor kinderen onder de 16 jaar. Het gaat om platforms zoals Facebook, Instagram, Kick, Reddit, Snapchat, Threads, TikTok, X, YouTube en Twitch. Ook in Nederland wordt er over zo’n maatregel nagedacht. De nieuwe coalitie wil namelijk een Europees verbod op sociale media voor kinderen tot 15 jaar invoeren. Op dit moment is er in Nederland nog geen verbod. Vorig jaar koos de overheid wel voor een richtlijn voor gezond schermgebruik. Daarin staat het dringend advies om kinderen pas vanaf 15 jaar toegang te geven tot sociale media. Het gaat dus om een advies en niet om een verplicht verbod.
Uit onderzoek van Newcom blijkt dat juist onder Gen Z’ers de steun voor een verbod op sociale media onder de zestien jaar het grootst is. Van de Gen Z’ers vindt 60 procent dat er een verbod moet komen. Van de 14,6 miljoen Nederlanders die op sociale media actief zijn, vindt bijna de helft dat deze een gevaar vormen voor de mentale gezondheid.
In Australië blijkt handhaving lastig, jongeren weten de leeftijdscontrole vaak te omzeilen bijvoorbeeld met een VPN of via hun ouders. Volgens ICT-jurist Arnoud Engelfriet is handhaving daarom ook het grootste probleem bij een verbod voor jongeren onder de vijftien jaar, verteld hij bij nu.nl. Er is namelijk geen goed en duidelijk systeem om te checken hoe oud iemand echt is. Daarom vinden sommige experts dat een streng verbod niet de beste oplossing is. Zij zeggen dat het beter is om de huidige minimumleeftijd van dertien jaar beter te controleren en jongeren tot vijftien jaar meer begeleiding en uitleg te geven over sociale media.
Niels Folgers zijn mening over het verbod
Niels Folgers, fractievoorzitter van D66 in Raalte denkt dat het debat over een mogelijk verbod op sociale media voor jongeren vooral komt door de groeiende zorgen over het gebruik ervan. “Ik denk dat de reden is dat mensen de schadelijke effecten van sociale media zien, vooral door het overmatige gebruik. Stel dat je als ouder ziet dat je kind zes uur per dag op zijn telefoon zit, dan schieten we als land misschien wel door”, zegt hij. Toch vindt Folgers het lastig om te zeggen hoe Nederland dit probleem precies moet aanpakken. “Ik weet niet of regels de oplossing zijn. Volgens mij moet je eerst als ouder en als samenleving het goede voorbeeld geven. Je kunt wel tegen je kinderen zeggen dat ze minder op hun telefoon moeten zitten, maar ondertussen lopen we zelf ook de hele dag met dat ding rond.” Volgens Folgers is het belangrijk dat mensen weer meer contact met elkaar hebben. “Als ik vanuit Heino met de trein naar Zwolle reis, zie ik vooral jongeren met hun hoofd in hun telefoon. Ze zitten op TikTok of Instagram en denk ik dit gaat wel de verkeerde kant op.” Folgers zegt dat hij niet tegen sociale media is, maar wel vindt dat er een oplossing moet komen. “Het voorstel is lastig, maar misschien kun je een speciale versie voor kinderen onder de vijftien maken. Zo kunnen jongeren beter beschermd worden. Het zal vast moeilijk zijn, maar je moet ergens beginnen.”
Jongeren over verbod op sociale media
Veel kinderen vinden dat sociale media verslavend kunnen zijn en dat platforms hen niet goed genoeg beschermen tegen schadelijke content. Tegelijkertijd gebruikt 88 procent van de jongeren dagelijks sociale media, blijkt uit een onderzoek van UNICEF. Toch zijn niet alle kinderen het eens met een verbod. Sommigen vinden dat iedereen zelf moet kunnen bepalen of ze sociale media gebruiken en denken dat een verbod niks gaat helpen. Guus Grevink (10) ziet dat ook zo “Ik vind dat iedereen op sociale media mag, en dat als je een gek filmpje ziet dat je dan gewoon moet door scrollen.” In plaats van een verbod zien jongeren graag meer onderwijs over online veiligheid. Ze vinden als ze meer onderwijs hierover krijgen dat ze zelf bewuste en veilige keuzes kunnen maken in de onlinewereld. 54 procent van de Nederlandse kinderen voelt zich niet beschermd online, bijvoorbeeld tegen pesten, nepnieuws of vervelende beelden.
“Dit is een heel duidelijke oproep vanuit kinderen en jongeren zelf voor betere onlinebescherming”, zegt Suzanne Laszlo, directeur UNICEF Nederland.



