Wandelen met Sjaak, nog snel even. Ora et labora

Interessant? Deel het artikel

hooiberg veldschuur sjaak

Als we na de komende avondklok morgenvroeg weer uit de ophokplicht mogen, ziet de wereld er heel anders uit. Wit vooral. Dus zijn we vandaag nog maar snel even met Sjaak Bruggeman er op uit gegaan. In de buurt van Hasselt, want ja!, qua officiële gewesten van de provincie is dat ook nog Salland! En we hebben er een nieuw woord bij geleerd: een plasdras.

Door Sjaak Bruggeman

Ja daar in de verte staat ‘De Veldschuur’. Daar in de driehoek Zwartsluis, Rouveen en Hasselt ligt het 1000 ha grote natuurgebied, het Rouveense veld. De Veldschuur werd vroeger gebruikt als onderkomen voor het vee. Nu is het ingericht als educatief centrum voor ‘alles’ wat er over het gebied te vertellen is. En dat is veel, heel veel. Maar het mooiste is om het gebied zelf te zien, horen voelen, proeven en ruiken. Ook vandaag, als het koud is en het ietwat begint te sneeuwen.

Kijk daar op het dak van De Veldschuur zijn in het riet de woorden ‘Bid en Werk’ gesneden. ‘Ora et Labora’, (bid en werk), was de lijfspreuk van de nonnen van het Zwartewaterklooster welke in de 13e eeuw iets verderop in het gebied stond. De spreuk werd hier vroeger letterlijk toegepast.

En kijk eens naar al die pinda’s. Hier is door heel veel mensen het officieuze wereldrecord van ’s werelds langste pindaslinger gehaald. Er hangt over het hele terrein precies 1303 meter aan pindaslingers. En kijk eens, daarginder achter De Veldschuur zie je in de grauwgrijze lucht op een hoogspanningsmast een van de vele ooievaarsnesten van dit zeer gevarieerde natuurgebied.

Links van me vliegen wat ganzen en zwanen op. Ik loop onder de mast door het gebied in en laat het boerenland achter me. Er ligt her en der bevroren water op het pad en daar word het lopen niet gemakkelijker op. Een grote zilverreiger en een blauwe reiger staan te vissen. De grote vliegt op en de blauwe blijft zolang mogelijk staan. In de winter zijn de reigers zuinig met de energie. Oh dat is ook mooi. Een paar watersnippen zigzaggen door de sneeuwvlokken. En zie daar, een paartje knobbelzwanen zakken regelmatig door het ijs.

Laat ik hier over het fietspad teruggaan. In het plasdras land zijn een honderdtal kieviten aan het foerageren. Als het te moeilijk word gaan ze zuidwaarts, voor de vorstgrens uit. En dat is precies wat ik ook ga doen. Zuidwaarts, naar de kachel…

Word supporter van HierinSalland

HierinSalland is voor, maar ook van Salland. Word supporters en ondersteun ons. Door mee te doen of met een kleine bijdrage.

Interessant? Deel het artikel

Meer over

Blijf op de hoogte

Abonneer je op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Om de twee weken verloten we onder de abonnees om en om een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch en de biologische Supermarkt in het Bos van Kleinlangevelsloo, beiden in Raalte. Bekijk de spelregels.

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Blijf op de hoogte

Abonneer je op onze nieuwsbrief en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Iedere maand verloten we onder de abonnees een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch in Raalte. Bekijk de spelregels.