Wat zijn wij als zogenaamde moderne samenleving afhankelijk geworden van diensten om ons heen. Voor alles hebben we zo ongeveer wel anderen nodig. En met geld van alles te kopen. Maar door die afhankelijkheid moet je ook alles met geld kopen. En dat moet je dan wel in voldoende mate hebben.
Wie kan er nog volledig in zijn eigen voedsel voorzien? Het is al heel gewoon geworden om te kopen in de supermarkt. Daardoor weten we niet meer waar ons voedsel vandaan komt, wat de werkomstandigheden zijn, hoe het voedsel behandeld en bewerkt is en of er wel eerlijke prijzen betaald worden. Al helemaal staat gezond en vitaal niet meer voorop maar winstmaximalisatie.
(Lees verder onder afbeelding)
Voor energie zijn we afhankelijk geworden van energiemaatschappijen. Sommigen hebben nog een houtkachel maar dit staat onze druk vanwege de uitstoot van fijnstof. Met zonnepanelen kun je weer je eigen energie opwekken. Meestal is dat gedeeltelijk, maar dat is afhankelijk hoeveel panelen je aanschaft.
(Lees verder onder afbeelding)
Zelf kleding maken is uit de mode geraakt. Waar eerst op de markt nog volop stoffenkramen stonden, is er nu nog maar een enkele te vinden. Gemak dienst de mensen en we verleren daarmee het ambacht. Er is een enorme kledingindustrie ontstaan met veelal synthetische stoffen.
We zeggen dat we het druk hebben met geld verdienen en daardoor geen tijd meer om van alles zelf te doen. Het omgekeerde is ook waar: als je meer zelf doet hoef je minder te werken en heb je meer tijd.
(Lees verder onder afbeelding)
Die grote afhankelijkheid en de wijze waarop met producten werd omgegaan over de wereld, was voor ons reden om met ’t Natuurlijk Huus te beginnen.
Het geeft veel voldoening om een groot deel van het voedsel zelf te verbouwen, om hout te kloven voor de houtkachel, om eieren te hebben van rondscharrelende kippen, om dingen zelf te maken en te repareren en om zelfvoorzienend te zijn wat betreft energie.
Het spaart maandelijks heel veel geld waar wij niet voor hoeven te werken. Het levert ons vrije tijd op waarin wij de dingen kunnen doen die we leuk en belangrijk vinden.
Zelfvoorziening is zo gek nog niet en het spaart veel problemen uit.
Website ‘t Natuurlijk Huus