Kerstmis was voor mij altijd een groot familiefeest met veel eten en drinken en genieten van vreedzaam samenzijn. Dit gevoel was helaas al een aantal jaren aan het devalueren en nu heb ik besloten om het dit jaar zeer sober te houden. In plaats daarvan veel te filosoferen over hoe we met ze allen een weerwoord kunnen vinden op het toenemend egoïsme en individualisme. In plaats van de kerstgedachte over vrede en vreedzaam samenleven in de praktijk te brengen neigen we er meer en meer toe ons te verschuilen achter steeds extremere Action- kerstmeuk en deze gedachte alleen nog maar te respecteren binnen de eigen familie- en vriendenkring. Een heel verontrustende ontwikkeling!
Migranten
Hoe kan ik uitgebreid genieten van een heerlijke gourmet, terwijl ik me realiseer dat overal migranten in vreselijke omstandigheden deze ‘feestdagen’ moeten doorbrengen? Ik krijg geen hap meer door mijn keel als ik daaraan denk. Velen hebben niets te eten.
Toeslagenslachtoffers
De Chateaubriand smaakt me totaal niet wanneer ik denk aan deze mensen die zoveel te lijden hebben gehad en nog steeds aan het lijntje gehouden worden. Vaak daardoor uit elkaar gevallen gezinnen met enorme financiële problemen, die op hetzelfde moment de allergoedkoopste vissticks naar binnen moeten werken.
Kleine bedrijven en ZZP’ers
Lekkere paling in ’t groen verorberen terwijl ik aan al die ondernemers en ZZP’ers denk, die buiten hun schuld, niet weten wat de toekomst hen brengt en onvoldoende of niet hiervoor gecompenseerd worden omdat ze de juiste wegen daarvoor niet kennen. Of nu al dik in de problemen zitten en al blij moeten zijn met een kwart pizza.
Haatzaaiers
Ook de vleesfondue zou me niet smaken wanneer ik denk aan aan alle conflicten die gecreëerd zijn door alle wappies en neofascisten. Politici die op de onderbuikgevoelens van simpele zielen inspelen voor hun eigen eer en glorie en die hele trollenlegers weten te mobiliseren op sociale media. Hen wens ik bedorven mosselen toe. Wel met kaarsjes erbij.
Helpen
Wanneer wij nu een beetje soberder kerstfeest willen vieren zouden wij bovengenoemde probleemgevallen kunnen helpen. Gewoon, net voorbij je eigen kerstversiering kijken naar hoe je anderen kunt helpen. Ook op vuurwerk uitgespaard geld kan hiervoor prima gebruikt worden.
Islam
Laten wij een voorbeeld nemen aan onze mohammedaanse medeburgers. Bij hun religieuze feesten zal iedereen nog steeds overvloedig schenken aan de minderbedeelden.
Zullen wij volgend jaar weer Kerst vieren zoals het hoort: In vrede en vreedzaam met elkaar? Ik red me dit jaar nog prima met mijn erwtensoep!