Salland deze Week: ‘Overheid moet managementsystemen voor slim energiegebruik subsidiëren’

Om productie en consumptie van groene energie beter te stroomlijnen, zou de overheid energiemanagementsystemen (EMS) moeten subsidiëren. Dijkman Zonne-energie uit Heino is een van de aanbieders van zo’n EMS.

Interessant? Deel het artikel

Henk Schreij 241206 batterij opslag energie

Om productie en consumptie van groene energie beter te stroomlijnen, zou de overheid energiemanagementsystemen (EMS) moeten subsidiëren. Dijkman Zonne-energie uit Heino is een van de aanbieders van zo’n EMS.

Als particulieren en ondernemers hun energieproductie en -consumptie beter managen, ontstaat er landelijk een dekkend netwerk van vraag en aanbod waardoor een groot deel van de druk op het stroomnet zal verdwijnen. Dat werkt heel simpel: als er veel aanbod va n energie is worden overal in het land de thuisbatterijen en de autoaccu’s gevuld. Is er veel vraag, dan worden die leeggetrokken. Daarmee doorbreek je de werkwijze van productie naar behoefte (omdat je kunt opslaan) en je voorkomt een overvol net als er heel veel aanbod is (veel zon of wind) omdat dan de producent zijn eigen stroom opslaat.

In het laatste Interdepartementaal Beleidsonderzoek (IBO) adviseren ambtenaren het kabinet het EMS te subsidiëren om de transitie vlot te trekken. Eerder was er subsidie op zonnepanelen, maar die verdienen zich inmiddels binnen zeven jaar ook zonder overheidssteun terug. Thuisbatterijen dalen heel snel in prijs en behoeven ook geen overheidssteun, al helemaal niet als je ze in een EMS hangt, gekoppeld aan dynamische prijzen voor stroom (opslaan als de prijs laag is, leveren als de prijs hoog is). De snelste weg de samenleving voor de juiste keus te laten kiezen is volgens IBO het stimuleren van managementsystemen voor energieverbruik.

Dijkman Zonne-energie in Heino voorzag dat vorig jaar al. Ze belegden diverse avonden met voorlichting op dat gebied. Eerst in eigen huis, later zelfs in het HOFTheater. Sallanders zijn er enthousiast over, stelt Dennis Dijkman in Solar Magazine, maar ze kijken ook de kat nog uit de boom. Precies dat willen ambtenaren overbruggen door een EMS subsidiabel te maken.

Als het EMS aanslaat, kan dat een belangrijke stap zijn in het verkorten van wachtlijsten voor aansluitingen. Landelijk zijn dat er nu als 20.000. Van ondernemingen tot woonwijken. Als je op zo’n wachtlijst staat kun je niet verder met je ontwikkeling. Want zonder stroom heb je eigenlijk niks.

Opvallend beleidsadvies is ook dat de overheid strenger moet controleren op de ‘energiebesparingsplicht’. Die houdt in dat ondernemers verplicht zijn te investeren in energiebesparing als die investering zich binnen vijf jaar terugbetaalt omdat de energierekening lager wordt. Opvallend, omdat het ondernemer-technisch natuurlijk vreemd is als je geld kunt verdienen met energiebesparing en je doet dat niet. Dan ben je immers een dief van je eigen portemonnee.

Voorstellen aan het kabinet
1. Subsidieregeling voor home energy management systemen (HEMS)

2. Stimuleer dynamische stroomcontracten met goedkope stroom bij veel aanbod en dure stroom bij veel vraag

3. Handhaving van de energiebesparingsplicht

4. Stimuleer bedrijven samen te werken bij opslag en consumptie: energiehubs

5. Belast het stroomnet zwaarder (we gebruiken maar de helft van het stroomnet, de andere helft is een soort van vluchtstrook, voor als het fout gaat. Je kunt ook tijdelijk de vluchtstrook wél gebruiken.)

Word supporter van HierinSalland

HierinSalland is voor, maar ook van Salland. Word supporters en ondersteun ons. Door mee te doen of met een kleine bijdrage.

Interessant? Deel het artikel

Meer over

Blijf op de hoogte

Abonneer je op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Om de twee weken verloten we onder de abonnees om en om een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch en de biologische Supermarkt in het Bos van Kleinlangevelsloo, beiden in Raalte. Bekijk de spelregels.

6 gedachten over “Salland deze Week: ‘Overheid moet managementsystemen voor slim energiegebruik subsidiëren’”

  1. Ik vind het artikel meer een advertorial. Elke slimme laadpaal en slimme thuisaccu kan energie aanwenden op het moment dat er een overschot is. Daar is geen specifiek EMS voor nodig !

  2. Redactie

    Hallo Gerard.
    Twee reacties:
    – als we kennis van een ondernemer delen, is dat geen advertorial, maar delen van kennis. Er staat nergens dat je specifiek bij die betreffende ondernemer moet kopen. En HierinSalland wordt er ook geen cent beter van.
    – een EMS is veel meer dan wat een slimme batterij of een slimme laadpaal doet. Dat staat ook in het artikel beschreven.

    Maar gezien je mailadres heb jíj ook verstand van zaken. We nodigen je daarom graag uit meer en andere informatie toe te voegen.

  3. Een EMS op zich kan niks. Het is aangesloten op de slimme meter en geeft inzicht in je verbruik (elektriciteit en gas) en eventuele teruglevering. Bekende p1 dongles zijn die van Homewizard en Chargee. Voor eenmalige kosten van circa 25 euro kun je het eigen verbruik monitoren. Slimme laadpalen al of niet in combinatie met PV-panelen kunnen samen met de dongel zorgdragen dat het eigen gebruik van de panelen toeneemt. Op dit moment wordt slechts circa 30% aangewend voor eigen gebruik. De rest van de opgewekte energie wordt teruggeleverd aan het net. Tot 2027 kan productie en het verbruik tegen elkaar weggestreept worden. Van 2027 levert de teruggeleverde zonnepanelen energie bijna niets meer op. Zie onderzoek dat uitgevoerd is door VVEH. Het eigen verbruik is te verhogen door gebruik maken van een slimme laadpaal. Deze communiceert met de dongle en weet op welk moment er een overschot aan zonne-energie is. Kortom EMS is niet opzich staand, de intelligentie zit in de slimme laadpalen. Die communiceert met de EV ( elektrische auto) en de p1-dongel (verbonden aan de slimme meter) en krijgt op die wijze inzicht in productie / consumptie, waarbij het ook aan load balanceren doet. Ik hoop dat deze reactie een verduidelijkt.

    1. Harrie Kiekebosch
      Harrie Kiekebosch

      Mijn EMS houdt de prijs van stroom 24 van te voren in de gaten en bepaalt op basis daarvan wat hij doet met de opgewekte stroom van de eigen panelen: verkopen, opslaan of verbruiken. Als de prijs negatief is, zorgt EMS er voor dat alles wat ik kan opladen of aanzetten (uitgestelde (vaat-)was) in mijn voordeel werkt. Als de prijs hoog is, doet ie dat net andersom. Alle stroomverbruikers die ik op internet heb zijn verbonden met het EMC en díe regelt wat er gebeurt.

  4. Gerard Lugtenberg

    Ben erg benieuwd naar het merk en type ems. Een slimme accu doet precies wat je aangeeft, die vraagt zelf de prijzen op en bepaald aan de hand daarvan of ze gaat laden of ontladen. Een EMS wordt veelal gebruikt in utiliteit omgeving (icm gebouw beheersysteem) voor woningen wordt het HEMS genoemd. Er is top op heden geen uitgebreid, open en gestandaardiseerd Europees protocol beschikbaar wat communicatie en interactie tussen diverse devices mogelijk maakt. Teruglevering door accu’s zal op termijn aan restricties onder hevig worden gemaakt om verdere onbalans te voorkomen. Tennet heeft hier recent al over gecommuniceerd. Het concept EMS gaat veel verder en is veel complexer.

    Wat meer achtergrond over EMS is te vinden bij https://topsectorenergie.nl/documents/1276/EMS_14_compressed.pdf

    1. Harrie Kiekebosch
      Harrie Kiekebosch

      Voor meelezers: Een EMS is een energie management systeem. De H van HEMS staat voor Home.
      Mijn EMS is gewoon een contractje met Dijkman Zonne-energie, daarvoor krijg ik een kastje in huis dat alle data van alle internet of things in mijn huis koppelt. Net nog even in de bijbehorende app gekeken. Vanwege het tijdstip en het weer, is de energieprijs nu heel laag, dus zegt het EMS dat de thuisbatterij en de auto even snel volgegooid moet wordt. Hij zorgt er ook voor dat de 200 liter in mijn warmtepompbuffer op temperatuur is. Als straks aan het eind van de dag de prijs van stroom weer stijgt, heb ik eerst genoeg stroom en warmte gebufferd. Daarna kan hij ook gerust de accu zo goed als leegtappen, mooie verkoopprijs immers. En EMS weet al dat morgen de zon weer gaat schijnen.

      Merk en type EMS: eigen product van Dijkman. Ze hebben er vijf info-avonden over gegeven in steeds een uitverkocht HOFTheater.

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Blijf op de hoogte

Abonneer je op onze nieuwsbrief en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Iedere maand verloten we onder de abonnees een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch in Raalte. Bekijk de spelregels.