Oudejaarsconference ‘Nu al’ van Eveline van Rijswijk zet hopelijk ook aan tot doen!

We hebben de afgelopen dertig jaar net zoveel CO2 uitgestoten als de mensheid dat deed tot dertig jaar geleden. Die CO2 laat zonnewarmte wel binnen, maar die warmte kan er niet meer uit: broeikaseffect. Gek hè, dat de aarde opwarmt? De hoogste tijd dat ook auteurs, zangers en cabaretiers meedoen in het debat. Want van de politiek moeten we het niet hebben. Eve line van Rijswijk pakt die handschoen op met ‘Nu al’.

Interessant? Deel het artikel

Eveline van Rijswijk

Eén koe heeft anderhalve hectare grond nodig, poept zestig kilo en plast 30 kilo per dag. In ruil geeft ze 30 liter melk per dag. Koetje boe geeft melk als ze een kalfje gekregen heeft. Maar het kalf krijgt die melk niet. Dat is voor ons.

Een van de wapenfeiten van Eveline van Rijswijk gisteren in Odeon in Zwolle waar ze haar oudejaarsconference hield. De zaal werd wel even stil van die melk-feiten.

Onder het motto ‘je moet geen kans voorbij laten gaan om het over het milieu te hebben’ maakte Van Rijswijk al in april een oudejaarsconference, omdat dat de maand is dat we in Nederland al zoveel van de aarde verbruikten, waar de aarde een heel jaar voor nodig heeft om nieuw te maken of af te breken. Denk daarbij aan grondstoffen voor onze producten en vervuiling van water en lucht.

Als alle landen in de wereld evenveel als Nederland gebruiken, hebben we drie aardes nodig. Wij verbruiken veel, maar dan ook veel meer, van de aarde dan de landen waar we doorgaans onze grondstoffen vandaan halen en onze vuile shit weer dumpen.

Verbruik van grondstoffen en vervuiling van de aarde komt niet door grote gezinnen in arme landen, maar door veel verbruik van de rijksten. Tien procent van de rijkste mensen ter wereld is verantwoordelijk voor de helft van de uitputting. Ook in ons land: de rijksten en de hoger opgeleiden verbruiken veel meer dan de armeren en lager opgeleiden. En wie heeft er straks het eerste last van? Juist ja, degene die het minst bijdraagt aan de uitputting van de aarde.

Met dat soort cijfers zou je toch haast de verbindingsweg tussen het ministerie van financiën en dat van milieu iedere dag willen bezetten. Al helemaal als je weet dat er veertig miljard subsidie per jaar aan fossiele brandstoffen gegeven wordt.

Van Rijswijk had natuurlijk humor in haar show zitten, maar eigenlijk was haar oudejaarsconference helemaal niet om te lachen. Je zat er toch een beetje bij van ‘wat ga ik daar nu aan doen’.

Ik hoop daarom dat het publiek nog even langer nadenkt na een bezoek aan deze oudejaarsconference. Laat bijvoorbeeld eens tot je doordringen dat één koe anderhalve hectare grond nodig heeft, terwijl we nul komma nul van de koe nodig hebben. Eén koe minder is woonruimte voor vijf mensen erbij. En we hebben in Nederland 3,75 miljoen koeien…

Word supporter van HierinSalland

HierinSalland is voor, maar ook van Salland. Word supporters en ondersteun ons. Door mee te doen of met een kleine bijdrage.

Interessant? Deel het artikel

Meer over

Blijf op de hoogte

Abonneer je op een of meerdere van onze nieuwsbrieven en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Om de twee weken verloten we onder de abonnees om en om een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch en de biologische Supermarkt in het Bos van Kleinlangevelsloo, beiden in Raalte. Bekijk de spelregels.

Laat een reactie achter

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Blijf op de hoogte

Abonneer je op onze nieuwsbrief en ontvang elke week een update van de artikelen op Hier in Salland. Iedere maand verloten we onder de abonnees een pakket uit de biologische boerderijwinkel Overesch in Raalte. Bekijk de spelregels.