“Het vervangen van perken met uitheemse struiken in steden en dorpen door inheems bloemrijk grasland zorgt voor veel meer insecten en biodiversiteit, en blijkt ook nog veel goedkoper te zijn in het onderhoud. Dit blijkt uit een recent Duits onderzoek. Waar wachten we nog op?” Dat schrijft De Vlinderstichting.
In die zelfde week publiceerde RTV Oost dat uit onderzoek, uitgevoerd door de provincie, blijkt dat 66 procent van alle gemeenten achterblijft en geen ecologisch bermbeheer toepast. Met grote gevolgen voor de biodiversiteit. Raalte is een van die gemeentes, maar wil het best anders, zegt Warner Pander van de gemeente tegen Jauke Bowerdam van RTV Oost: “Wij moesten in 2012 bezuinigen en hebben gekozen voor een eenvoudig bermbeheer. Ecologisch beheer kost nou eenmaal twee keer zoveel. Maar burgerinitiatieven om de biodiversiteit in de berm te vergroten, steunen wij graag.” Salland Zoemt heeft al aangegeven daar gebruik van te gaan maken.
Rijkswaterstaat en de provincie Overijssel voeren al sinds de jaren zeventig een ecologisch bermbeleid. Dat blijkt op termijn dus goedkoper. De foto’s bij dit artikel zijn gemaakt langs wegen van de provincie (Wijheseweg), Rijksweg (N48) en de gemeente Raalte (Zuidwijklaan)
De Vlinderstichting schrijft: “In veel gemeenten is men dan ook bezig om te kijken hoe het openbaar groen aantrekkelijker kan worden voor planten en dieren. In veel gemeenteraden zijn moties aangenomen om in de gemeente meer aandacht te geven aan vlinders, bijen en biodiversiteit in het algemeen. Een van de manieren is het beheer van de grazige vegetaties in bermen en groenstroken anders te gaan doen. Het omvormen van gazon in bloemrijk grasland is daar een voorbeeld van; het gefaseerd maaien van bermen, waar dus bij iedere maaibeurt gedeelten blijven staan, een andere. Bloemrijk grasland moet jaarlijks een- of tweemaal worden gemaaid om te zorgen dat de bloemen blijven. Zie ook ‘Kleurkeur’, ontwikkeld door De Vlinderstichting en Groenkeur.
Recent verscheen een publicatie in PLoS ONE, over een Duits onderzoek waarin is gekeken naar perken met struiken. Als je die vervangt voor inheems bloemrijk grasland ineemt de hoeveelheid van vrijwel alle insecten toe, vooral als er gefaseerd werd gemaaid. En het blek ook nog goedkoper.