Mark Rutte wil dat als je de overheid belt, dat er dan wordt opgenomen. Dat zei hij in een debat over de radicaal nieuwe aanpak die hij voorstaat… de man die er trots op gaat geen visie te hebben, wil voortaan dat de overheid oppakt.
Olst-Wijhe
Wel eens met de overheid gebeld? Gekke fratsen houden die er op na. Dat je 140570 voor de gemeente Olst-Wijhe moet bellen. “Spreek na de piep de naam in van de gemeente die u wilt bereiken.” Daar had je vroeger telefoonnummers voor, dat je degene die je wilde bereiken aan de telefoon kreeg. Maar topdown is besloten dat anders te doen, dat dat gepeupel wat minder makkelijk doordringt tot dat instituut dat hij opgericht heeft en betaalt om allerlei zaakjes voor hem en de rest van de gemeente te regelen. Je zou een bandje verwachten met “welkom bij de gemeente Olst-Wijhe, zeg maar wie u wil spreken dan zoeken we die even, maar dat kan wel even duren want we hebben een onbenullig groot gemeentehuis met flexwerkplekken, dus die kan overal uithangen.” Nog mooier: iemand van vlees en bloed die de telefoon aanpakt.
Raalte
Dat de overheid aanpakt. Ik stuurde Raalte eens een mail met een vraag (daar moet je bij zetten dat ze die niet op de openbare lijst van ingekomen stukken zetten, want anders heb je zo weer een roddeljournalist van De Stentor aan de lijn die uit is op tweespalt), die werd beantwoord dat ik binnen zes weken antwoord kreeg. En dat klopte. Binnen zes weken had ik antwoord dat ze de termijn nog eens met zes weken verlengden. Uiteindelijk was het antwoord van de gemeente het antwoord dat ik bijna altijd krijg: nee, dat mag niet. Dat krijg je als er maar liefst vijf wethouders een plasje overheen moeten doen. (Tip: doe het dan toch maar gewoon, want dan mag het meestal alsnog gewoon wel.)
Rabobank
Trouwens Rabobank, als Mark Rutte onverhoopt geen minister president zou worden (wat ik jammer vindt want stel voor dat er straks eentje komt te zitten met wél een visie, dan moeten we ook nog iets aan het klimaat en het net zo dodelijke landbouwgif gaan doen ook), kunnen jullie hem dan niet in dienst nemen? Onder de noemen van ‘als je de Rabobank belt, moet er worden opgenomen’. Ik probeerde jullie laatst te bellen en toen moest ik mijn vraag stellen aan een antwoordapparaat. Nu bel ik jullie alleen als ik er zelf niet meer uit kan komen. Dus de vraag is per definitie ingewikkeld.
“We snappen uw vraag niet” zei het bandje, “kunt u het iets makkelijker formuleren”.
“Nee schijtlijster, dat kan ik niet.”
“We verbinden u door met een medewerker. De wachttijd is drie kwartier.”
Ik zit sindsdien bij de SNS.
Helemaal eens, Denne.
Het zou zo moeten zijn dat er bij (overheids)instanties altijd gewoon opgenomen wordt door een mens van vlees en bloed. Nou ja, een kort ( met de nadruk op kort!) keuzemenu om op de juiste afdeling terecht te komen mag dan nog wel.
Natuurlijk is veel info op de diverse websites te vinden, en daar wordt dan ook veel en graag naar verwezen, maar mijn ervaring is dat medewerkers van de betreffende instanties vaak zelf niet weten wat er allemaal op “hun”website staat. En ja, wanneer iemand belt dan heeft diegene een probleem of vraag waarop het antwoord misschien op de website te vinden zou kunnen zijn, maar beantwoord dan de vraag en verwijs daarna voor een volgend geval naar die website.
Overigens vind ik de werkwijze van de gemeente Raalte bij telefonische contacten eigenlijk wel goed; de “opnemer”probeert eerst zelf iets op te lossen, en lukt dat niet dan word je vrij snel doorverbonden met de betreffende afdeling. Waar dan meestal degene die “erover gaat”niet aanwezig is, niet op de plaats zit, cursus heeft, in vergadering is, of alleen op bepaalde dagen werkt… Maar – eerlijk is eerlijk- ik wordt in een dergelijk geval wel vaak snel teruggebeld.