Als je als overheid aangeeft dat de huidige staat van Jeugdzorg zorgwekkend is, moet je het ook financieel mogelijk maken dat er verbeteringen in gang gezet worden. Dat vinden Sylvia Schuurman en Saskia Dijkhuis van Just Me Advies, twee zelfstandige ondernemers die als missie een platform willen organiseren naar meer ‘Zorg voor Zorg’, met aandacht voor zowel de klant, de werknemer als de organisatie.
Door Just Me Advies
Noodklok
Wel erkennen dat de noodklok luidt, maar € 0,00 investeren en verantwoordelijkheid tonen? Dat kan niet! Deze conclusie vraagt om een tegenwerping. We hebben het hier namelijk over de huidige en toekomstige generatie van jeugd. Ook over de huidige en toekomstige zorgwerker! Het kan niet zo zijn, dat zij verstoken blijven van aandacht en kwaliteitsborging, welke essentieel zijn voor hun welzijn en ontwikkeling.
Labeling en productcodes
Het huidige zorgstelsel is binnen de dienstverlening, te veel ingericht met labeling, productcodes en doelen. Helaas worden hier veelal momenten gemist, zoals het uitvragen van bevorderde en positieve mogelijkheden, vanuit het individu zelf, met de wens in het nu. Hiermee zou een meer gelijkwaardig en intrinsiek gestuurd proces bestaan, van waaruit geïnternaliseerde verandering plaats kan vinden. Dat is onze ervaring!
Preventie
Wij willen graag zien, dat er meer wordt ingestoken op preventieve interventies, waarbij aandacht, eigenheid en ontwikkeling centraal staan in een mensgerichte benadering. Laagdrempelig contact, sociale en educatieve interactie en de processen die hieruit voorkomen, zijn prettig werkbaar en efficiënt naar zorg op maat!
Samenwerking van de nulde lijn en eerste lijn zou van grote betekenis kunnen zijn voor het herinrichten van de jeugdzorg. Het netwerken op inhoud over bevorderende en werkzame elementen zou bij voorkeur vanuit alle lijnen gestandaardiseerd moeten worden. Wij zetten ons hier graag voor in.
Omslag zorg
Het is hierbij van belang dat er ook altijd zorg voor zorgwerkers bestaat. Zij niet continu aanhoudende druk ervaren, maar juist ruimte voor een inhoudelijke kwaliteitsslag. Dit zou bijdragen aan een positiever imago voor de beroepssector, en een heel waardevolle en noodzakelijke bijdrage betekenen aan de toekomst van de huidige en toekomstige generatie.
Het aanbieden van lessen binnen beroepsopleidingen met thema ‘werken met aandacht, eigenheid en ontwikkeling’ zal hen sterken als professional in de toekomst.
Ook zien wij een grote meerwaarde van opnemen van soortgelijke themalessen op basis- en middelbare scholen, zodat al tijdig kennis eigen gemaakt wordt t.a.v. eigenheid en groei in persoonlijke ontwikkeling, wensen en mogelijkheden. Van henzelf en de ander.
Het zou jeugdzorg sieren als zij gaan investeren in deze benadering, waarmee met gedeelde verantwoordelijkheid en meer werken vanuit deze visie, waar in alle lijnen de kwaliteitsborging gegenereerd wordt naar meer zorg op maat.
Preventief insteken is gelijkwaardig en effectief in zorg op maat. Het tijdig signaleren is tevens een ondervanging van hoge kosten. Investeren in wat nodig lijkt. Niet meer en niet minder.